Ballymena & Provincial Intermediate League: ‘Derby’ delight for Raceview
Jason Cairns’ side has endured a miserable opening couple of months of the season by their own standards but they are slowly beginning to run into form.
They certainly had too much know-how for Anthony McCartney’s Carniny, who are yet to win in the Michelin Athletic Club-sponsored championship.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdThey share that unwanted tag with Clough Rangers Athletic, who went down 1-0 at Brantwood.
FIXTURES
Matches involving locally-based sides this Saturday, November 17, are:
Intermediate League: Clough Rangers Athletic v Desertmartin; Carniny Amateurs v Magherafelt Sky Blues; Raceview v Newtowne.
Junior Division Two: Castle Star v Carniny Amateurs II.
Linda Welshman Memorial Cup, round one: FC Ballynure Res v Antrim Rovers.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdLinda Welshman Memorial Cup, round two: Wakehurst Strollers v 3rd Ballyclare Old Boys.
INTERMEDIATE LEAGUE
Carniny Amateurs 1, Raceview 4: Raceview collected the points from this cracking derby game with the scoreline maybe being a little unfair to Carniny.
Both teams had chances to score before a cross-cum-shot from Mark Ritchie deceived the home keeper before nestling in the back of the net on the 29th minute.
Half-time saw this goal separate the teams then on the 52nd minute after Carniny had a good chance Stefan Calderwood scored putting Raceview two goal in front.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdCarniny got back into the game on the 61st minute thanks to a good goal scored by David Hanna but then went two behind again after Colin Craig scored goal number three for Raceview on the 72nd minute.
Carniny then had another good chance but failed to take it then on the 78th minute Raceview got goal number four with Rodney Paul scoring to complete a very marked improvement.
Other results: Newtowne 1, Ballynure Old Boys 1; Brantwood 1, Clough Rangers Athletic 0; FC Ballynure 0, Desertmartin 1 (abandoned due to serious injury).
McREYNOLDS CUP
Round one result: Dunloy 1, Magherafelt Sky Blues 0.
JUNIOR DIVISION ONE
Antrim Rovers 5, Larne Olympic 2: This was a top performance from Antrim against a good Olympic team who were in a good run with three wins and a draw in their previous four games.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdAntrim took the lead after Darren Brammeld scored on the 6th minute then doubled their lead on the 14th minute with Brammeld scoring his second goal.
Antrim went three goals in front on the 26th minute thanks to a goal scored by Alan Jones then with half–time beckoning Chris Blayney converted a penalty for Larne on the 44th minute and a goal scored by Jamie McGarel on the 45th minute cut the deficit to single goal.
The second half saw Larne go all out for the equaliser but Antrim held firm and caught then on the 67th minute with Darren Brammeld completing his hat-trick.
Time was then running down when Jay Melough completed the scoring on the 82nd minute.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdOther results: Killymoon Rangers Reserves 3, Glebe Rangers Reserves 3; Desertmartin Swifts 3, Ballymoney United Reserves 2; Tobermore United Reserves 2, 3rd Ballyclare Old Boys 1.
JUNIOR DIVISION TWO
Carnmoney FC 3, Chimney Corner Reserves 1: This was a big win for Carnmoney as it was the first league defeat for Corner in nine league games.
Corner got off to a good start taking the lead after Miles Devine scored on the 25th minute.
Carnmoney came back to equalise with Ricky Thompson scoring on the 36th minute then going in front after Craig Montgomery scored on the 40th minute.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdCorner pushed for the equaliser in the second half but after Craig Montgomery scored his second goal on the 70th minute Carnmoney shut up shop and held on for the win.
Other results: Ballynure Old Boys ‘B’ 0, York Road Loughside ‘A’ 10; FC Larne 0, Castle Star 4; Moyola Park Olympic 4, Red Star 1; Woodlands 5, Wakehurst Strollers 0.
JUNIOR DIVISION THREE
Results: Encore FC 2, Remo FC 1; Carrickfergus Young Citizens 1, AFC Carrick 2; 14th Newtownabbey 1, Cookstown RBL 5; York Road Loughside ‘B’ 4, FC Ballynure Reserves 1; 1st Carrickfergus OB 0, Ballysillan Swifts 15.
LINDA WELSHMAN MEMORIAL CUP
Round two results: Magherafelt Sky Blues Reserves 1, Mallusk Athletic 2; Ballyclare North End 2, Cookstown Olympic 2 (aet, Ballyclare won 5-4 on pens).
CRAWFORD CUP
Round two result: Carnlough Swifts 1, 1st Mossley YM 3.